Na ryby

Jezioro Lekarty według klasyfikacji rybackiej należy do typu leszczowego. Brzegi otaczające jezioro są silnie porośnięte ( litoral ), co stwarza dogodne warunki do bytowania i rozmnażania niektórych gatunków ryb (leszcz, szczupak, lin, płoć, wzdręga, okoń ). Jest to atrakcyjne jezioro dla wędkarzy ze względu na bogactwo ryb, małej presji wędkarskiej oraz walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Znajdują się w nim takie ryby jak: leszcz, szczupak, okoń, płoć, lin, wzdręga, węgorz i karp. Dawniej częściej trafiał się również sandacz, lecz obecnie jest go bardzo mało.

Zachodnia część jeziora porośnięta głównie sitowiem oraz łagodny spadek dna stwarza dogodne warunki dla drapieżników żywiących się głównie ukleją, której w tym jeziorze jest mnóstwo. Dość często można tu trafić na niezłego węgorza.

W części środkowej i północnej jeziora znajduje się kilkunasto metrowy głęboczek.

Wschodnia część jeziora to pas szuwar trzcinowych przy których w słoneczne dni buszują dorodne wzdręgi. Nieco dalej od trzcin przy dość nagłym spadku na głębokość ok. 8 m można zasadzić się na dorodne leszcze o wadze powyżej 1,5 kg. Niektórzy jeszcze do dziś wspominają okazy, które nie zmieściły się do podbieraka lub zerwały żyłkę po emocjonującym holu.

Czasem trafi się również karp (pozostałość zarybień z przed kilku lat) i to dość pokaźnej wagi, lecz są to już doświadczone osobniki rzadko dające się zwabić na haczyk.

Dość pokaźny pomost wybudowany przez gospodarza w północnej części jeziora umożliwia złowienie przy trzcinach pięknego lin oraz co najbardziej cieszy nasze małe pociechy dużo uklejek, których w tym jeziorze jest bardzo dużo.

Gospodarzem jeziora jest PZW . Pozwolenie na wędkowanie można wykupić w Iławie lub Nowym Mieście Lubawskim podlegającymi pod Okręg Toruński.